V októbri roku 1906 sa v krajine a našom okolí odohrali významné udalosti. Z Turecka boli vrátené pozostatky kniežaťa Františka II. Rákócziho. Všetko to bolo ostro sledované aj v Moldave, spomína na to aj miestny kronikár Július (Gyula) Neupauer.
Otázka prevezenia pozostatkov kuruckej elity sa vynorila už v roku 1869, ako aj viackrát potom. Úsilie F. Kubinyiho, I. Henszlmanna, A. Ipolyiho, K. Thalyho a ďalších prinieslo ovocie práve pred 110 rokmi. Historici na čele s vtedy už starším K. Thalym sa 14. októbra 1906 vybrali po pozostatky kniežaťa a jeho spoločníkov. Už 24. októbra sa vracali späť. Na lodi z Istanbulu viezli pozostatky F. Rákócziho, I. Thökölyho, I. Zrínyi(ovej), J. Rákócziho, M. Bercsényiho, jeho manželky K. Csáky(ovej), A. Eszterházyho a M. Sibrika. V Budapešti, v Košiciach a v Kežmarku im vystrojili slávnostné prijatie. O prijatí pozostatkov v Košiciach sa zachoval dobový film, ktorý si je možné pozrieť aj dnes pri návšteve expozície Východoslovenského múzea v objekte Rodošto (Pamätný dom Františka II. Rákocziho).
Pozostatky dorazili do Uhorska 27. októbra. Na hraniciach ich prijali vtedajší ministerský predseda Albert Apponyi a syn Ľudovíta Kossutha, František. Po slávnostnom sprievode v Budapešti dorazili pozostatky 29. októbra do Košíc. Na hraniciach župy prijala vlak komisia zriadená zo župnej elity. Po trase ich všade vítali húfy ľudí, ako napísal náš kronikár – „Pravnuci slávnych kurucov stáli v radoch pri koľajniciach.“ Na kopcoch horeli slávnostné vatry, v každom z kostolov bolo počuť zvonenie. Neupauer spomína, že to bola obrovská slávnosť, skoro ako pri oslavách milénia v 19. storočí.
V roku 2006, pri príležitosti stého výročia prevezenia ostatkov kniežaťa, si mesto Košice opäť uctilo vodcu protihabsburgských bojov. Na Hlavnej stanici privítali vyzdobený Rákócziho vlak z Budapešti a so slávnostným sprievodom po pôvodnej trase prešli až k Dómu. Fotografia zachytáva časť sprievodu, už pred Dómom sv. Alžbety.
Text: - ha -
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése