Násilie a mier sú vo svojej podstate dva protikladné fenomény v živote spoločenstiev. Hniezda násilia sú aj v súčasnosti nepopierateľné. V malom aj vo veľkom. Hovorí sa o „roztrieštenej tretej svetovej vojne“.
Zatiaľ čo mierom sa dá veľa získať, vojnou sa dá všetko stratiť. Mier totiž ide ruka v ruke s pozitívnymi spoločenskými následkami a umožňuje uskutočnenie ozajstného vývoja. Preto sa treba o vytvorenie mieru vytrvalo snažiť dokonca aj tam, kde sa cesty javia byť ťažké a neschodné.
Nenásilnosť ponúka svoj nový význam. Nielen túžbu a inšpiráciu, ale tiež realistický spôsob otvorený nádeji. Taký, ktorý je založený na primáte práva. Každý človek si podľa svojho osobného a spoločenského práva a dôstojnosti zaslúži rovnaký rešpekt. Preto by bolo dobré, keby sme sa namiesto práva moci naučili používať moc práva.
Napredujúc po tejto ceste je možné najľahšie dosiahnuť cestu nádeje, ktorá sa vzťahuje aj na okolnosti dneška, v malom aj vo veľkom. Namiesto odporu hľadať riešenia, predísť tak tomu, aby sa z nich stali agresívne konflikty.
Za touto perspektívou stojí úcta voči kultúram a identitám národov. Zatienenie názoru, že jeden človek, alebo jeho spoločenstvo je morálne vyššie ako to druhé. Ba čo viac, znamená to tiež, že ani človek, ani jeho spoločenstvo nemôžu byť ľahostajné voči tragédii druhého človeka alebo jeho spoločenstva.
Svetový legálny a nelegálny obchod so zbraňami je čoraz väčší, podporuje a udržuje konflikty. Bohužiaľ, je v rozkvete morálne, v malom aj vo veľkom i v našich radoch. Tejto rane môžeme a musíme zabrániť nenásilnosťou, v malom aj vo veľkom, veď „Blahoslavení sú tí, čo šíria pokoj, lebo ich budú volať Božími synmi.“ (Mt. 5.9)
Nech nám Pán dá v novom roku všetkým takúto odvahu plnú viery, v malom aj vo veľkom.
Mons. Gábor Bertalan, dekan – farár
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése