Dňa 7. februára zorganizovalo združenie rodičov pri Cirkevnej ZŠ bl. Sáry Salkaház spolu s Nadáciou pre budúcnosť a spojenou školou verejné zhromaždenie, aby touto cestou informovali o súčasnom stave cirkevnej školy.
Záverečná deklarácia informatívneho verejného zhromaždenia znie: Rok 2017 musí byť rokom výstavby!
V roku 2017 má Nadácia pre budúcnosť v Moldave začať s výstavbou školy. Účastníci verejného zhromaždenia sa na tom medzi inými dohodli na fóre zorganizovanom v MsKS v Moldave. Účastníci uistili vedenie Cirkevnej ZŠ bl. Sáry Salkaházi o svojej podpore inštitúcie pre kvalitné vzdelávanie. Na to sú však potrebné podmienky 21. storočia, ktoré vedenie vzdelávacej inštitúcie v súčasnosti fungujúcej v troch podnájmoch nemôže garantovať.
Potrebná je vzájomná spolupráca, pri ktorej musí zodpovedne rozhodovať aj Mestské zastupiteľstvo Moldavy.
Vítajú rozhodnutia mestského zastupiteľstva v prospech zahájenia výstavby školy, a pritom vyjadrujú nádej, že aj primátor Slavomír Borovský zmení svoj postoj a ako primátor každého Moldavčana a súčasne vedúci miestneho stavebného úradu, už zahájeniu výstavby nebude klásť prekážky.
Považujú za neprijateľné, že Nadácia pre budúcnosť nevie podľa svojho daného sľubu a povinnosti využiť dar, ktorý Maďarsko cez fond s názvom Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. vyčlenilo vo výške skoro 3 miliónov eur, napriek tomu, že táto nie každodenná investícia by slúžila predovšetkým rozvoju mesta a bola by pre obyvateľov prínosom. V tomto ohľade si vážia trpezlivosť maďarskej vlády, ktorá aj napriek nedodržaným sľubom a termínom berie ohľad na nepriaznivo zmenenú moldavskú situáciu.

O verejnom zhromaždení
Na obyvateľskom fóre sa medzi inými zúčastnilo vedenie Cirkevnej ZŠ bl. Sáry Salkaházi, členovia jej rodičovského združenia a rodičia súčasných 200 študentov školy, predstavitelia Nadácie pre budúcnosť, 10 členov mestského zastupiteľstva a primátor.
V súčasnosti na cirkevnej škole prebieha vyučovanie na troch miestach. Cieľom je, aby sa žiaci školy mohli konečne presťahovať do vlastnej, vhodnej a modernej budovy. Bohužiaľ, plán, ktorý mal ísť ako po masle, neustále naráža na prekážky.
Cieľom obyvateľského fóra bolo to, aby si organizácie bojujúce za výstavbu novej školy naliali čistého vína a oboznámili rodičov, ktorí chcú pre svoje deti to najlepšie, s dôvodmi a okolnosťami súčasného nešťastného stavu v cirkevnej škole. Počas trojhodinového zhromaždenia sa prihovorilo vedenie Nadácie pre budúcnosť, vedenie cirkevnej školy, členovia mestského zastupiteľstva a primátor mesta.
Slavomír Borovský vo svojom príhovore viackrát zopakoval, že nie je proti výstavbe školy. Na to ho prítomní poslanci titulovali hláškami „klamár, podvodník“, keďže krátko pred zhromaždením zvolaným poslancom oznámil, že by chcel postaviť zimnú športovú halu predtým plánovanú na inom pozemku, tentokrát na pozemku plánovanej školy. Po tom, čo poslanci jeho plán pobúrene odmietli, primátor – ako to má vo zvyku – okázalo opustil stretnutie tak isto, ako to neskôr spravil v prípade zhromaždenia vo veci školy preto, lebo prítomní vyjadrili svoj nesúhlas.

Ako sa to celé začalo?
V roku 2014 prijalo predošlé vedenie mesta uznesenie, v ktorom poskytuje Nadácii pre budúcnosť skoro 1,4 hektárov pozemku za cieľom výstavby školy, ktorého majiteľom tak bude nadácia, a to počas 99 rokov – keďže mesto nemôže darovať verejný majetok, bola to najlepšia schodná cesta – a tento právny vzťah uzavreli koncesnou zmluvou. Nadácia následne k už spomínaným 1,4 hektárom kúpila ešte 1,7 hektárov pozemku od Košického samosprávneho kraja. Tým sa získal pozemok potrebný na výstavbu školy a vďaka maďarskej vláde bola pre Nadáciu pre budúcnosť vyčlenená významná dotácia vo výške skoro 3 miliónov eur cez fond s názvom Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. po tom, čo boli vybavené všetky potrebné povolenia, medzi nimi aj koncepčné povolenie na výstavbu školy.

Z čoho však plynú problémy?
V lete roku 2015 komisia výstavby zriadená pri mestskom zastupiteľstve napadla koncepčné povolenie na výstavbu. „Na návrh starostu komisia výstavby pozastavila proces výdaja povolenia, pretože primátor neuznal pozemok poskytnutý nadácii na základe koncesnej zmluvy. V januári 2016 nechala nadácia právoplatnosť koncesnej zmluvy skontrolovať vynikajúcim právnikom, no primátor ju naďalej odmietal uznať“ – vyjadril sa portálu hírek.sk László Iván, výkonný vedúci Nadácie pre budúcnosť.
„Napadol koncesnú zmluvu s tým, že je neplatná a nadácii ponúkol pozemok nadácie na predaj. Mesto uviedlo podmienku, že sa máme vzdať koncesnej zmluvy, pretože v prípade jej platnosti nebude ani neskôr možné vysúdiť jej cenu späť. Hlavným problémom však bolo to, že predošlé uznesenie mestského zastupiteľstva o pozemku o rozlohe 1,4 hektárov, podľa ktorého dáva pozemok do vlastníctva nadácie na 99 rokov, bolo naďalej platné. Mestskí poslanci nakoniec potvrdili pôvodné uznesenie o koncesnej zmluve z roku 2014, súdnu žalobu Borovského, podľa ktorej obsadzujeme pozemok neprávom, zrušili. No primátor medzičasom nadáciu ako majiteľa nechal neprávom vymazať z katastra, čo bolo protiprávnym krokom. Opätovný zápis práve prebieha. Nadáciu zas dal aj v mene mestského zastupiteľstva na súd ako neprávom hospodáriacu organizáciu. Po tom, čo sa poslanci dozvedeli o tom, čo primátor spravil za ich chrbtom, nechali žalobu uznesením zrušiť. Ďalší problém spôsoboval územný plán mesta. Rozhodnutie v tejto otázke vytýčil primátor na zasadnutie mestského zastupiteľstva dňa 16. februára 2017. Po schválení zastupiteľstva bude možno proces vydania povolenia k výstavbe môcť pokračovať“ – zhrnul najdôležitejšie dianie uplynulého obdobia László Iván.

Csaba Bartók, predseda Nadácie pre budúcnosť popritom zdôraznil, že si cenia trpezlivosť maďarskej vlády, keďže je ochotná brať ohľad na situáciu v Moldave aj napriek nedodržaným termínom. Ich trpezlivosť ale napriek tomu nie je nekonečná, situácia si preto vyžaduje rýchle a efektívne kroky.
„Dňa 16. februára sa konalo zasadnutie, na ktoré primátor po dlhom odsúvaní konečne určil termín schválenia preradenia kategórie pozemku figurujúceho v plánoch na výstavbu školy. Zmena územného plánu mesta trvala dlhú dobu a oficiálne bol nakoniec plán podaný až teraz. Zasadnutia sa nezúčastnil ani primátor, ani jeho zástupca a prítomných 9 poslancov poverilo vedením zasadnutia nakoniec mňa. Uznesenie o zmene územného plánu mesta prijalo všetkých 9 prítomných poslancov. Väčšina z nich však nesúhlasila s tým, že územný plán mesta obsahoval štyri od seba nezávislé zmeny, o ktorých sa však museli rozhodnúť jedným hlasovaním. Aj napriek tomu však cítili, že mesto musí napredovať, čo v tomto prípade znamenalo prijatie zmien územného plánu mesta. Z toho vyplývajúc prítomní poslanci jednohlasne odsúhlasili zmenený územný plán mesta.
Pre väčšinu poslancov je však nepochopiteľné, prečo práve poslanci strany Most-Híd nepodporujú výstavbu novej školy. Ich a jedného poslanca vo farbách Smeru označil primátor na sociálnej sieti za tých, ktorým ešte spomedzi poslancov dôveruje. No vynárajú sa aj ďalšie otázky. Nie je celkom jednoznačné ani to, prečo mestský úrad bráni 3-miliónovej investícii, prečo využíva všetky možné spôsoby ako zabrániť tomu, aby sa v Moldave postavila moderná škola.

Jeho najdôležitejším prínosom je to, že pozemok, na ktorom sa bude škola podľa plánov stavať, sa kategoricky preradil na druh pozemku, na ktorom je možné postaviť školu a k nej patriace športové zariadenia. Prítomní poslanci tým v plnom rozsahu zotrvali pri záujmoch mesta, rozvoj mesta si stanovili ako hlavnú prioritu“ – vyjadril sa nášmu mesačníku mestský poslanec László Köteles.
Účastníci zhromaždenia však podporujú výstavbu školy v plnom rozsahu a ak nenastane žiadny ďalší nečakaný zvrat, zástancovia cirkevnej školy sú na dobrej ceste k dosiahnutiu spoločného cieľa.
Mónika Subovics